Відкритий банкінг та стрімкий розвиток FinTech-галузі стали початком нової ери еволюції ринку фінансових послуг. Сьогодні майже кожна фінустанова вимушена впроваджувати інноваційні технології, щоб витримати потужну конкуренцію. Значну роль у цьому вихорі трансформації відіграють Open Finance та Open Data
Open Banking, Open Finance, Open Data
Нагадаємо, що Open Banking (відкритий банкінг) — це структурований та безпечний обмін даними (з дозволу споживача) через відкриті банківські API між постачальниками фінансових послуг. На відміну від відкритих фінансів, відкритий банкінг обмежується роздрібним та інвестиційним банкінгом.
Що таке відкритий банкінг і як він вплине на розвиток фінтеху в Україні читайте в матеріалі.
У свою чергу, Open Finance (відкриті фінанси) — це наступний крок після відкритого банкінгу, що дозволяє отримати доступ та обмінюватися даними споживачів до ще більшої кількості фінансових продуктів та послуг (не лише банківських).
Відкриті фінанси — можливість доступу до фінансових даних та оперування ними для створення персоналізованого досвіду, прискорення темпів інновацій та стимулювання галузевої співпраці. Open Finance дозволяють кожному отримати доступ до фінансових даних і діяти на їх основі:
- приймати розумні рішення на основі аналізу даних;
- створювати персоналізований досвід;
- створювати нові бізнес-моделі;
- підтримувати фінансовий добробут;
- зменшити шахрайство та ризики.
Варто зазначити, що наприкінці 2022 року провідні гравці фінтех-ринку, включаючи Plaid, Truelayer та Yapily, об’єдналися для створення некомерційної торгової асоціації, що просуває відкриті фінанси у Великій Британії та ЄС.
Також Open Data (відкриті дані) — це інформація або контент, які є вільно доступними для використання та розповсюдження, за умови дотримання лише вимоги щодо посилання на джерело. Цей термін також може використовуватися в більш широкому сенсі для опису будь-яких даних, які поширюються за межами організації і виходять за рамки їх первісного призначення, наприклад, з діловими партнерами, клієнтами або галузевими об’єднаннями.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як Web3 розвиватиметься у 2023 році: головні тенденції
Фото: bankingblog.accenture.com
Відкриті дані стимулюють інновації. Вони допомагають будувати новий бізнес і заохочують стратегічні інвестиції, створюючи нові робочі місця, нові галузі та сильніші економіки. Вони також можуть призвести до позитивних соціальних і культурних результатів, підвищити прозорість і демократичну участь.
Приклади поширених відкритих даних:
- геопросторова інформація (як дістатися з точки А в точку Б);
- дані про погоду (прийняття рішення, як одягнутися на день);
- дані перепису населення (прийняття бізнес-рішень) тощо.
Нагадаємо, що Україна увійшла до європейського рейтингу відкритих даних Open Data Maturity Report 2020.
Шлях від відкритого банкінгу до відкритих фінансів та відкритих даних
Відкритий банкінг, який розпочався як регуляторна ініціатива в Європі у 2017 році, наразі є глобальним явищем, яке охоплює всі ключові міжнародні юрисдикції, що мають відповідні ініціативи. За останній час сфера застосування стрімко розширюється в усьому світі.
Сьогодні також спостерігається розвиток відкритих фінансів. Вони дають змогу учасникам ринку використовувати різноманітні набори даних для запуску нових пропозицій фінансових послуг для споживачів, бізнесу та суспільства вцілому.
«Open Finance розширює сферу застосування Open Banking, дозволяючи використовувати додаткові набори даних, зокрема, які стосуються кредитування, іпотеки, заощаджень, пенсій, податків, страхування та інвестицій. Ця тенденція — обмін фінансовими даними між споживачами та бізнесом в обмін на послуги, що надаються третіми сторонами — є продовженням розвитку відкритого банкінгу. Кінцевим пунктом призначення є Open Data, де клієнти обмінюються вибраними даними з усіх аспектів свого життя, щоб отримати кращі продукти та послуги, які відповідають їхнім повсякденним життєвим потребам».
Аміт Маллік
керівник напрямку відкритого банкінгу та API в Accenture