В Україні зʼявиться е-гривня. Як це вплине на ринок?

Національний банк України розіслав банкам запрошення для участі у пілотному проєкті із використання цифрової гривні (е-гривні) до кінця 2024 року. Ті банки, які підтвердять свою участь, будуть запрошувати до участі своїх клієнтів. Участь у ньому зможуть взяти всі охочі, пише «Економічна правда» із посиланням на голову Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Андрія Поддєрьогіна.

SPEKA вже розповідала, що таке е-гривня, як саме вона функціонує та чим відрізняється від безготівкової гривні. Також не оминули увагою переваги та недоліки цього проєкту. Сьогодні нагадаємо:

  • чи призупинили впровадження е-гривні та коли запланували випуск е-гривні;
  • на якому етапі проєкт розроблення е-гривні;
  • чи безпечна е-гривня;
  • як е-гривня вплине на фінансову систему України.

Коли в Україні зʼявиться е-гривня і що це змінить для ринку

Коли в Україні зʼявиться е-гривня і що це змінить для ринку

Чи призупинили впровадження е-гривні?

Згідно з відповідями від Міністерства цифрової трансформації та Національного банку України, ми отримали цікаву інформацію щодо стану розроблення та впровадження е-гривні.

Олександр Борняков

Олександр Борняков

Заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT

Олександр Борняков стверджує, що немає відомостей про призупинення впровадження е-гривні, і, за їхніми даними, НБУ активно працює над розробленням концепції та ефективного дизайну електронної гривні. Докладніше відповісти на це запитання може сам НБУ.

Нацбанк своєю чергою підтвердив нам, що робота над проєктом «Е-гривня» триває, попри повномасштабну війну в Україні. НБУ зосереджений на створенні ефективного дизайну та характеристик е-гривні, а також вивчає технології та досвід інших центральних банків у сфері цифрових валют.

На коли запланований випуск е-гривні та на якому етапі проєкт 

Приєднуйся до Speka у телеграм

Згідно з інформацією, наданою Олександром Борняковим, Мінцифри планує провести кілька пілотних проєктів щодо е-гривні найближчим часом. Однак остаточне рішення про запуск електронної гривні буде залежати від НБУ, який є основним драйвером цього проєкту.

Також ми звернулися до НБУ, де нам розповіли про поточний етап розроблення е-гривні та подальші кроки щодо введення її в обіг: 

Триває активна фаза роботи над проєктом «Е-гривня». Ми не зупиняли процес, попри повномасштабну війну в Україні. Ми працюємо над розробленням ефективного дизайну е-гривні, вивчаємо технології та досвід інших центральних банків у галузі створення цифрових валют.<span>Концепт дизайну е-гривні / НБУ</span>“></p>



<p>Концепт дизайну е-гривні / НБУ</p>



<p>На наступних етапах проєкту НБУ планує провести тестування електронної гривні та платіжних операцій на технологічній платформі з реальними користувачами та платіжними сервісами. Також Нацбанк проаналізує можливості платформи та оцінить її ефективність. Тобто вихід е-гривні <strong>не за горами.</strong></p>



<h2 class=Цікавий факт

У жовтні 2022 року Український інститут інтелектуальної власності (Укрпатент) зареєстрував торговельну марку «е-гривня» та «e-hryvnia», яка вже належить НБУ.

А як щодо безпеки е-гривні

Чи безпечна е-гривня, розповідає Олександр Борняков:

«Потенційно е-гривня може бути реалізована на базі DLT-технології, яка посилить безпеку особистих фінансових ресурсів та транзакцій. Е-гривня дозволить здійснювати грошові операції без ризику втратити гроші внаслідок банкрутства фінансової установи, що їх обслуговує. Водночас технологія блокчейн забезпечуватиме незмінність історії розрахунків та усуває ризик фальсифікації, неможливо буде заднім числом змінити записи про транзакції, що відбулись».

У НБУ додали: «Наразі ми перебуваємо на етапі опрацювання багатьох технічних питань, проводимо зустрічі з іншим центральними банками, які розпочали пілотні проєкти щодо своїх цифрових валют, щоб вивчити їхній досвід, зокрема, стосовно технології. Ми також плануємо перевірити технологічні можливості е-гривні під час тестування».

Як е-гривня вплине на фінансову систему України

Про це ми запитали не лише у експертів, але й у розробників проєкту — Мінцифри та НБУ.

«Національний банк вірить, що впровадження е-гривні сприятиме цифровізації економіки та безготівковим розрахункам. Використання технології DLT та єдиної платформи е-гривні підвищить прозорість розрахунків і збільшить довіру до національної валюти. Крім того, е-гривня позитивно вплине на економічну безпеку держави, монетарний суверенітет та фінансову стабільність», — розповіли в НБУ.

За словами Олександра Борнякова, впровадження е-гривні має потенціал поліпшити економічну стабільність, зменшити корупцію, підвищити конкуренцію та забезпечити ефективне використання державних ресурсів для розвитку інфраструктури.

Ростислав Дюк

Ростислав Дюк

Голова правління Української асоціації фінтех- та інноваційних компаній

Впровадження е-гривні дасть змогу створювати нові інноваційні фінансові продукти та сприятиме подальшому розвитку безготівкових розрахунків. Крім того, вона може посилити монетарний суверенітет держави та покращити спроможність підтримувати цінову та фінансову стабільність.

Максим Бороненко

Максим Бороненко

CCO fintech-компанії bill_line

Технологія блокчейн може забезпечити прозорість операцій для детінізації економіки та боротьби з корупцією. Впровадження е-гривні спростить розрахунки та зекономить кошти під час виплат зарплат і пенсій.

Іван Верстюк

Іван Верстюк

Аналітик

Е-гривня може вплинути на послаблення курсу гривні до долара та євро, тому НБУ потрібно чітко регулювати курсові питання. Однак головним питанням є те, як та за яких умов е-гривню можна обміняти на готівковий долар або євро. Якщо ми вирішимо залишити е-гривню лише для внутрішнього використання і не вводити її на валютний ринок, то це питання вирішується.