ESG-ПРИНЦИПИ ДЛЯ СТАЛОГО ВІДНОВЛЕННЯ БІЗНЕСУ В УКРАЇНІ

Олександр Сущенко
д.е.н., професор кафедри інноваційних бізнес-технологій
Інституту бізнес-освіти КНЕУ
Гарант магістерської програми «Управління фінансами сталого розвитку»
https://kneu.edu.ua/ua/prog_magis_programs/osv_stp_mag/programa_UFSR

Починаючи з 50-х років ХХ сторіччя домінуючим підходом до протидії нефінансовим ризикам (англ., Non-financial risks, Environmental, Social and Governance, ESG) була концепція корпоративної соціальної відповідальності (Bowen, 1954). Все змінилося у 90х роках ХХ сторіччя, коли Джон Елкінгтон продемонстрував можливості розробки нових бізнес-моделей, які базуються на вирішенні екологічних чи соціальних проблем (Elkington, 1994). Згодом, у 2004 році найбільші фінансові інституції світу під егідою ООН та Міжнародної фінансової корпорації (англ, International Financial Corporation, IFC) запровадили показники, які допомагають вимірювати стійкість бізнесу до нефінансових ризиків (UNEP FI, 2024).

Рис. 1. Рамкові умови фінансів сталого розвитку в ЄС.

Джерело: побудовано автором на основі даних EC, 2024

Фінанси сталого розвитку – нова реальність

У відповідності до визначення, запровадженим Європейською Комісією, фінанси сталого розвитку повʼязані з фінансуванням активностей, які призводять до покращення екологічних, соціальних та управлінських аспектів (ESG).

При цьому, формування умов для фінансів сталого розвитку відбувалося поступово і лише у 2020 році набуло фізичного закріплення у Зеленому Курсі ЄС (англ., EU Green Deal) та Плані дій до нього (EU, 2020). На сьогоднішній день, ЄС визначило складові фінансів сталого розвитку (див. рис. 1): нефінансова звітність, таксономія ЄС для сталих екологічних активностей, інструменти фінансів сталого розвитку.

Перша і єдина магістерська програма з фінансів сталого розвитку в Україні

Виконання цих вимог є запорукою доступу до ринку ЄС та фінансових ресурсів, які знаходиться в обігу на європейському ринку. При цьому, важливо сформувати необхідні передумови не тільки для інкорпорації європейського законодавство в нормативно-правові акти України. В першу чергу, мова йде про формування передумов та технічних спроможностей економіки (бізнес, фінансовий ринок, тощо). Для цього вітчизняна система освіти повинна запропонувати адекватні освітні програми, які б дали змогу сформувати кваліфіковану робочу силу.

Саме з метою підготовки висококваліфікованих фахівців у сфері фінансів сталого розвитку в Інституті бізнес-освіти (Київський національний економічний університет імені В. Гетьмана)  впродовж декількох років було розроблено і започатковано першу в Україні магістерську програму «Управління фінансами сталого розвитку». До реалізації програми залучаються не лише досвідчені викладачі, а й, передусім, фахівці-практики. З цією метою було укладено відповідний меморандум про співпрацю з Асоціацією експертів сталого розвитку. Окрім цього, планується залучення іноземних експертів, які мають значний досвід у розробці відповідних європейських нормативно-правових активів та постійно задіяні у консультуванні європейського бізнесу в частині виконання вимог відповідних Директив та Регламентів ЄС. 

Практично весь спектр актуальних питань для сучасного менеджера зі сталого розвитку  передбачено в дисциплінах програми «Управління фінансами сталого розвитку». Те, що потрібно було шукати за окремими джерелами, тренінгами, навчальними курсами наразі концентрується у даній магістерській програмі.

До найбільш важливих результатів навчання, компетентностей, якими будуть володіти майбутні фахівці, можна віднести наступні:

  • вміння аналізувати екологічні, соціальні та управлінські ризики (Environmental, Social and Governance, ESG);
  • здатність готувати корпоративну звітність з урахуванням нефінансових ризиків;
  • спроможність приймати інвестиційні рішення задля посилення стійкості економічних агентів до нефінансових ризиків;
  • вміння готувати стратегічні документи щодо посилення стійкості до ESG-ризиків для економічних агентів різних рівні;
  • здатність розробляти механізми трансферу кліматичних ризиків у відповідності до вимог ЄС щодо страхових послуг, стійких до нефінансових ризиків;
  • здатність розробляти сталі фінансові продукти з урахуванням вимог ЄС;
  • спроможність розробляти та реалізовувати інноваційні ESG-бізнес моделі;
  • спроможність обирати найбільш ефективні інноваційні інструменти для мобілізації фінансів сталого розвитку;
  • вміння формувати дієві комунікаційні та маркетингові стратегії для сталих фінансових продуктів та інвестицій.

З повагою редакція International Financial Club «BANKIR»