Для українців введуть нову систему онлайн-платежів — НБУ

В Україні протягом кількох років запрацює система електронних платежів (СЕП) нового покоління, яка дозволить виконувати перекази за лічені секунди. Це значно вплине на платіжний ринок країни

НБУ

Фото: bank.gov.ua

Про це розповіли представники Національного банку України (НБУ) на конференції Global Payments Day-2023, де побували журналісти PaySpace Magazine.

Так, НБУ зараз активно працює над впровадженням миттєвих платежів в країні. Їх розроблення здійснюється на основі СЕП Національного банку нового покоління, яке працює на базі ISO 20022. Та з використанням сучасних платіжних європейських схем Single Euro Payments Area (SEPA), що спростить інтеграцію в платіжну екосистему Європейського Союзу в майбутньому.

Вже з 1 квітня 2024 року учасники СЕП повинні надсилати кошти на рахунок отримувача протягом години. А з першого кварталу 2025 року запрацює система миттєвих платежів. 10 секунд (цільовий – 2 секунди) – це час, за який кошти будуть зараховуватися на рахунок отримувача, про що йому буде направлено відповідне повідомлення. Однак вже зараз для учасників СЕП доступне тестове середовище.

«Важливо створити екосистему миттєвих платежів, в якій, зокрема, буде зручний спосіб обміну реквізитами між користувачами та зручне ініціювання платежів. У такій екосистемі ми хочемо забезпечити єдиний користувацький досвід, оскільки ми розуміємо, що учасники ринку, чи то банки, чи небанківські надавачі платіжних послуг, конкурують за клієнта за допомогою зручних каналів доступу до платіжних послуг, у випадку миттєвих платежів конкуренція полягатиме в наданні зручних каналів доступу до керування звичайними рахунками. Основний фокус – забезпечити однаковий «UХ» користувача, коли він ініціює миттєвий платіж, незалежно від того, який банк чи небанківський надавач платіжних послуг він використовує. Звісно, логотипи та дизайн відрізнятимуться, але процес здійснення миттєвого платежу повинен бути однаковим. Отже, користувачі зможуть зручно користуватися цією послугою», — пояснює директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Андрій Поддєрьогін.

Водночас заступник голови НБУ Олексій Шабан зазначив, що нещодавно перший небанківський надавач платіжних послуг отримав технологічну можливість здійснювати міжбанківські платежі через СЕП. Очікується, що з грудня почнуть проходити перші міжбанківські перекази між банками й небанківськими надавачами платіжних послуг.

Нацбанк разом з учасниками платіжного ринку шукають зручні способи обміну реквізитами для здійснення миттєвих платежів. Наприклад, можливість використання для цього QR-кодів, якими українці вже вміють користуватися. Ще одним варіантом передавання реквізитів є діплінк (deeplink) – посилання, за допомогою якого зручно, зокрема, передати реквізити в каналі інтернет комерції.

Також у майбутньому НБУ планує запровадити сервіс унікальних ідентифікаторів, в якому користувачі для ініціювання миттєвого платежу зможуть обмінюватися один з одним номерами мобільних телефонів, адресами електронних поштових скриньок тощо замість передавання всіх реквізитів.