НБУ зробив ще один крок до стандартів ЄС: що зміниться для банків

Нацбанк України оголосив про запровадження пруденційних нормативів ліквідності на консолідованій основі для банківських груп

НБУ

Фото: bank.gov.ua и freepik.com

Як повідомили в пресслужбі НБУ, мова йде про коефіцієнти покриття ліквідністю (LCRк) та чистого стабільного фінансування (NSFRк).

Ще у 2018-2019 роках ці нормативи почали діяти для банків. Тепер же вони розповсюджуються і на банківські групи. В регуляторі зазначають, що такий крок наближає нормативно-правові акти НБУ до стандартів Євросоюзу.

Зокрема, норматив LCRк відображає мінімально необхідний рівень ліквідності банківської групи для покриття чистого очікуваного відпливу грошових коштів протягом 30 календарних днів з урахуванням стрес-сценарію.

Що стосується NSFRк, то він показує мінімально необхідний рівень стабільного фінансування банківської групи на один рік.

Читайте також: НБУ оштрафував п’ять банків: кого саме і на яку суму

В Нацбанку наголосили, що нові вимоги будуть впроваджуватись в кілька етапів.

До 1 жовтня 2024 року банки, які є відповідальними особами банківських груп, мають розробити внутрішньогрупові положення щодо розрахунку коефіцієнтів LCRк та NSFRк.

Починаючи з 1 жовтня 2024 року, розпочнеться піврічний тестовий період розрахунку LCRк та NSFRк. За його результатами розглядатиметься питання щодо скасування нормативів поточної ліквідності (Н5к) і короткострокової ліквідності (Н6к).

А вже з 1 квітня 2025 року банківські групи мають дотримуватися нормативного значення LCRк та NSFRк у розмірі не менше ніж 100%.

Відповідні зміни до Положення про порядок регулювання діяльності банківських груп, а також уточнюючі зміни до Інструкції про порядок регулювання діяльності банків України затверджені постановою Правління НБУ від 05 січня 2024 року №2. Вона набирає чинності з 01 квітня 2024 року.

Нагадаємо, Нацбанк України оновив політику винагороди членів органів управління та впливових осіб банку, щоб привести її до відповідності європейським стандартам.

Нові правила визначають нову структуру винагороди. Вона відповідатиме принципам забезпечення сталого розвитку банку, досягненню ним стратегічних цілей, функціонуванню комплексної, адекватної та ефективної системи управління ризиками. При цьому вони дозволяють уникнути надмірно невиправданого прийняття ризиків, що перевищують допустимий для банку рівень, а також відповідальності за таке прийняття.