Відбудова України, інвестиції та де взяти «дешеві» гроші. Інтерв’ю з засновником та керівником інвестиційної компанії HUG’S Еріком Найманом 

Відбудова України, інвестиції та де взяти «дешеві» гроші. Інтерв'ю з засновником та керівником інвестиційної компанії HUG'S Еріком Найманом 

Відбудова України, інвестиції та де взяти «дешеві» гроші. Інтерв’ю з засновником та керівником інвестиційної компанії HUG’S Еріком Найманом. Фото: Facebook Ерік Найман

Ерік Найман —  один з ключових експертів у сфері фінансів, український економіст, засновник та керівник інвестиційної компанії HUG’S.

Його аналіз ситуації та прогнози допоможуть нам краще зрозуміти, в якому напрямку рухається українська економіка. Отож всі деталі у розмові. 

Що буде з курсом гривні до долара восени?

У нас велика девальвація гривні, і я вважаю, що вона може нам допомогти. НБУ вже почав дещо відпускати гривню, і тут слід враховувати вигоду невеликої девальвації для збільшення доходів до державного бюджету. Нам потрібно ще 250 млрд грн на оборонний бюджет у цьому році. Україна не має таких коштів, і Захід не збирається збільшувати допомогу у цьому році, оскільки вона вже підписана. Тому може бути використана девальвація як один із способів вирішити бюджетні проблеми.

У якому стані зараз наша банківська система?

Банківська система залишається стабільною навіть в умовах війни. Це дивно, але платіжні системи продовжують працювати, і банкопадів не відбулося. На відміну від цього, банки отримують рекордні прибутки, тому я спокійний стосовно стану банківської системи.

Доречі, на ці прибутки банків хочуть ввести податки. Але як банкам вдалось заробити так багато під час повномасштабної війни?

По суті, основним джерелом прибутку українських банків став НБУ, який взяв у комерційних банків депозити за дуже високими відсотковими ставками. Виходить, що банки платили своїм вкладникам, наприклад, 15% річних, а НБУ платив 25%. Ця різниця в 10% стала значущим прибутком для банків.

Банки мають багато ліквідності, адже громадяни отримують зарплати на свої карти. Наприклад, військові не мають можливості витратити всі гроші, тому ці кошти «зависають» в банківській системі, забезпечуючи додаткову ліквідність. Національний банк вирішив виплачувати високі відсоткові ставки, що збільшило обіг коштів у системі.

Якщо такий податок для банків введуть, що зміниться у банківській системі?

Цей підхід може вважатися соціалістичним. Я не підтримую ідею, щоб банки отримували надприбутки, оскільки в кінцевому результаті це відбувається за рахунок звичайних українців. Як населення, так і бізнес в кінцевому результаті платять за ці надприбутки банкірам. Однак вирішувати це питання слід у НБУ, знижуючи відсоткову ставку, а не вводячи нестандартні податки. Це нагадує ситуацію, коли, мати біль у голові, хтось пропонує відрізати ногу.

Читайте також: Курс гривні, відновлення економіки, бізнес. Важливі прогнози на заході EBA Global Outlook

Деякі банкіри стверджують, що через новий податок планують підвищувати відсотки на споживчі кредити. Чи це дійсно так?

В запропонованій редакції законопроєкту це дійсно передбачено. Тобто планують ввести податок на відсоткові прибутки, які пов’язані з кредитуванням. Це може призвести до того, що умови кредитування стануть менш сприятливими.

На вашу думку, цей закон ухвалять?

Думаю, що ні. Міністерство фінансів теж проти, тому я не вірю у його прийняття.

Що стосовно інвестицій: куди зараз варто вкладати та де ризики мінімальні?

В Україні вигідно інвестувати в гривневі ОВДП та нерухомість (але вибирати її обережно), а також у перспективні бізнес-проєкти.

Що цікавить зовнішнього інвестора в Україні?

Наразі інвестори вивчають ситуацію, чекаючи можливостей для відновлення та інфраструктурних проєктів. Вони спрямовують свою увагу саме на ці напрямки.

Що потрібно зробити Україні, щоб інвестори приходили зараз, а не чекали завершення бойових дій?

Перш за все, потрібно забезпечити справедливу та прозору судову систему, провести її реформу. Без цього інвестори відчувають себе вразливими. Замість того, щоб дозволити інвесторам вільно діяти, влада намагається призначати «провідників» для них – людей, які будуть «допомагати» в рішенні питань. Це може стати осередком корупції та породити небезпеку для інвесторів.

На яку допомогу від світових фінансових організацій можемо розраховувати в наступному році? Які основні умови нам ставить, наприклад, МВФ?

Вони спочатку вимагали повернення податкових ставок фіскальної служби до довоєнного рівня. Це частково вже здійснено, а також ініційовано повернення перевірок.

Цікаве по темі: «Для інвестицій потрібна сильна економічна дипломатія»: інтерв’ю з виконавчою директоркою EBA Анною Дерев’янко

Якою буде відбудова України?

Україна має потенціал швидко відновитися – буквально за кілька років, і навіть стати кращою, ніж до початку великої війни. Однак для цього необхідно припинення обстрілів. Важко будувати щось нове, коли існує ризик, що завтра прилетить ракета. Також важливо, щоб в Україні були доступні кошти для відбудови.

Чи матимемо ми ці доступні кошти?

Тут справа складна. Відомо, що немає прямих способів забрати офіційні російські кошти, які становлять 300 мільярдів. Ці кошти заморожені, але незрозуміло, як їх передати Україні. Приватні кошти відомі своєю високою вартістю, і треба розуміти, що безкоштовних коштів немає ніде, окрім Росії. За всі інші кошти доведеться платити.

Однак нещодавно США анонсували часткову передачу російських активів Україні. Це безпрецедентний крок. Чи може це бути початком чогось нового?

Це всього 4 мільйони доларів. На наш погляд, це незначна сума. Це, звісно, позитивний момент, але майбутнє такого передавання активів може бути не таким простим.