Які платіжні системи в Україні визнано «важливими» — огляд

Сьогодні на українському ринку платіжних систем, згідно з даними НБУ, функціонує 70 компаній (як вітчизняних, так і міжнародних), і деякі з них визначені як «важливі». При цьому, «системно важливою» залишається лише одна система

Які платіжні системи в Україні визнано «важливими»

Які платіжні системи в Україні визнано «важливими» Фото: freepik.com, pngwing.com

Єдиною системно важливою платіжною системою в Україні, як і у попередні роки, залишається система електронних платежів (СЕП) Національного банку України.

До категорії «важливих платіжних систем» та «важливих операторів послуг платіжної інфраструктури», станом на початок лютого 2024 року, відноситься сім гравців:

 1. NovaPay, ТОВ «НоваПей», Україна (важлива платіжна система).
 2. «Фінансовий світ», ТОВ «Українська платіжна система» (важлива платіжна система).
 3. MasterCard, MasterCard International Incorporated, США (важлива платіжна система).
 4. Visa, Visa International Service Association, США (важлива платіжна система).
 5. ТОВ «ТАС ЛІНК» (важливий технологічний оператор платіжних послуг).
 6. ТОВ «ЕЙСІ ДІСІ ПРОЦЕССІНГ» (важливий технологічний оператор платіжних послуг).
 7. ПрАТ «Український процесінговий центр» (важливий технологічний оператор платіжних послуг).

Також нагадаємо, що у звіті, оприлюдненому НБУ у березні 2023 року, до категорії важливих платіжних систем НБУ також увійшов «Поштовий переказ», АТ «Укрпошта».

«Розподіл об’єктів платіжної інфраструктури за категоріями важливості здійснюється регулятором згідно з міжнародною практикою для підвищення їх надійності й ефективності, а також приведення їх діяльності у відповідність до міжнародних стандартів оверсайту», — йдеться на сайті регулятора.

До об’єктів платіжної інфраструктури, що віднесені до категорій важливості, НБУ встановлює посилені вимоги в частині управління та організації діяльності, доступу та участі в платіжній системі, системи управління ризиками, остаточності розрахунків, забезпечення кіберстійкості та управління безперервністю діяльності.

Читайте цікавеЧи готова Україна протистояти кіберзагрозам: стан галузі та перспективи

Нагадаємо, що раніше НБУ розподіляв платіжні системи на «системно важливі», «соціально важливі» та «важливі платіжні системи».

Важливо зазначити, що Національний банк, як очікується, цьогоріч може оновити перелік «важливих» платіжних систем на українському ринку.

Розглянемо ж трохи детальніше про сьогоднішніх «важливих» учасників ринку.

Система електронних платежів НБУ

Нацбанк створив державну Систему електронних платежів для забезпечення розрахунків банків та їхніх клієнтів у гривні в межах України. НБУ є оператором платіжної системи та розрахунковим банком СЕП.

Система обслуговує понад 98% міжбанківських платежів в Україні, тому вона визнана системно важливою платіжною системою України. СЕП належить до системи валових розрахунків у режимі реального часу (за міжнародною класифікацією — RTGS).

Фото: bank.gov.ua

«Упродовж 2023 року, попри продовження повномасштабної війни та ракетного терору, система електронних платежів Національного банку надійно та безперебійно задовольняла потреби української банківської системи і її клієнтів у розрахунках у національній валюті та ефективно розвивалася», — йдеться у звіті НБУ.

Зазначається, що у 2023 році через СЕП здійснено близько 423 млн платежів на суму майже 210 трлн грн. Це більше на 16,5% за кількістю та на 58% за сумою порівняно з 2022 роком, протягом якого було здійснено 363 млн платежів на суму понад 133 трлн грн. Понад 94% від загальної кількості платежів через СЕП у 2023 році банки здійснили за дорученням їх клієнтів.

З 1 квітня 2023 року запрацювало нове покоління системи (версія СЕП-4.0), що дозволило здійснювати електронні платежі швидше та безпечніше.

«Фінансовий світ»

Це внутрішньодержавна платіжна система, створена в 2009 році, платіжною організацією якої є ТОВ «Українська платіжна система». Основна функція — забезпечення виконання платіжних операцій з переказу коштів без відкриття рахунку в національній валюті на території України. Важливою платіжною системою «Фінансовий світ» визнано Нацбанком за результатами 2022 року.

Учасники платіжної системи — небанківські фінустанови, які отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків, а також банки, що отримали банківську ліцензію та уклали договір з Платіжною організацією про приєднання до Платіжної системи.

Розрахункові банки платіжної системи Фінансовий Світ:

 • АТ «Ощадбанк»;
 • АКБ «Індустріалбанк»;
 • ПуАТ «КБ «Акордбанк».

Оператор  здійснює діяльність з переказу коштів без відкриття рахунків у Платіжній системі на рівні з іншими учасниками.

NovaPay

NovaPay належить до компаній групи NOVA та забезпечує її зручними, швидкими і надійними платіжними сервісами в онлайні та офлайні. Поєднуючи фінпослуги з логістикою Нової пошти, компанія створює продукти, якими користуються мільйони українців.

Команда складається з 13 000 професіоналів у 24 філіях по всій Україні, які працюють в інноваційній компанії у сегменті FinTech. Спектр діяльності досить широкий, від прийому комунальних платежів до забезпечення еквайрингу для бізнесу.

«Платіжну систему NovaPay визнано важливою для України. Згідно з даними НБУ вона є лідером серед усіх систем переказу коштів, створених небанківськими установами. NovaPay — це близько 2,5 млн транзакцій на день, як процесинг найбільших банків країни, та 35% українського ринку переказів», — зазначають у компанії.

Нагадаємо, що нещодавно NovaPay випустила застосунок, який вже доступний до скачування на App Store. Детальніше про можливості та переваги читайте тут.

Цікаве по темі«Нам цікаві люди із різних сфер, які готові розвивати фінтех разом з нами», — Марина Кравченко, HRD NovaPay

MasterCard

Mastercard співпрацює з компаніями та урядами в усьому світі в питаннях платежів і не тільки, щоб покращити життя мільярдів людей. Це міжнародна платіжна система, що об’єднує 22 тис. фінансових установ в 210 країнах. Штаб-квартира компанії розташована в Нью-Йорку, США.

MasterCard керує найшвидшою платіжною мережею, забезпечуючи транзакції в більш ніж 150 валютах. Частка на українському ринку, за даними НБУ, у 2022 році становила 53,9%.

Бренд пропонує цілісні процесингові продукти та рішення. Наприклад, для дебетових і передплачених емітентів існує процесингова платформа, покликана створювати диференційовані продукти та послуги. А онлайн-магазини можуть скористатися перевагами єдиного інтерфейсу, що дозволяє обробляти платежі безпечно і пропонує прибуткові рішення.

Фото: mastercard.ua

Visa

Visa — одна з найбільших світових платіжних систем, заснована у 1976 році, що сьогодні спрощує транзакції між споживачами, продавцями, фінансовими установами та державними організаціями в більш ніж 200 країнах і територіях.

Майже всі транзакції проходять у межах приватної мережі, що охоплює 4 центри обробки даних. Загалом щороку мережа пропускає через себе понад 100 млрд транзакцій на різну суму.

Вперше платіжна система міжнародного рівня на українському ринку з’явилися в 1997 році, коли налагодили випуск пластикових карток. Тоді ж організовано Центральний міжбанківський процесинговий центр, що функціонував на базі Visa. НБУ визнав Visa однією з найважливіших фінансових структур у 2022 році.

Нагадаємо, що у 2022 році міжнародна платіжна система Visa збільшила свою частку на українському ринку платіжних карток до 45,6%.

«Ми бачимо численні можливості у світі платежів та докладаємо всіх зусиль, щоб перевести 18 трильйонів витрат споживачів з готівки та чеків в електронні платежі, — зазначають у компанії. — Наш підхід «мережа мереж» створює можливості для здійснення електронних платежів для клієнтів, бізнесу та урядів по всьому світу, підтримуючи платежі з картки на картку, бізнес-клієнт, бізнес-бізнес, уряд-громадяни».

Фото: visa.com.ua

Читайте популярнеФінтех-тренди, які будуть домінувати в Україні в 2024 році — панельна дискусія на PSM Awards 2023

Вище ми розглянули єдину в Україні «системно важливу платіжну систему» та чотири «важливі платіжні системи». Далі коротко познайомимось з важливими операторами послуг платіжної інфраструктури.

 1. ТОВ «ТАС ЛІНК». Це технологічна компанія, що працює на ринку з 2012 року та забезпечує цифрові платіжні рішення: процесинг, операційні, інформаційні та інші технологічні функції щодо переказу коштів.
 2. ТОВ «ЕЙСІ ДІСІ ПРОЦЕССІНГ» — процесинговий центр, що з 2020 року є частиною в платіжної інфраструктури України. Компанія надає послуги процесингу, клірингу та виконує операційні, інформаційні та інші технологічні функції, пов’язані з наданням платіжних послуг, без залучення коштів за платіжними операціями на свій рахунок.
 3. ПрАТ «Український процесінговий центр» (процесування трансакцій, електронна комерція та аутсорсингові рішення). Це компанія з обробки карткових трансакцій, що заснована у 1997 року в Україні. UPC — частина Групи Raiffeisen Bank International AG (Austria) із 100% австрійським капіталом

Розподіл об’єктів платіжної інфраструктури за категоріями важливості НБУ здійснює щорічно за підсумками їх  діяльності протягом попереднього року.

Головні критерії визначення важливості об’єктів платіжної інфраструктури — обсяги операцій та види послуг, які ними надаються.

Нагадаємо, що минулого року ми підготували перелік популярних українських платіжних систем, базуючись на різних критеріях: відгуках користувачів, швидкості роботи, показниках безпеки та зручності, комісіях тощо. У перелік, зокрема, увійшли iPay.ua, PSP Platon, EasyPay, Portmone, City24, 4bill. Детальніше читайте тут.