Які з українських банків потребують докапіталізації — НБУ

Нацбанк України встановив підвищені вимоги до капіталізації для п’яти великих банків. Три з них досі потребують додаткового капіталу, інші два до кінця 2023 року виконали встановлений норматив

Банк

Фото: freepik.com

Про це свідчить звіт НБУ про оцінку стійкості 20 найбільших українських банків у 2023 році.

За результатами аналізу регулятор повідомив, що більшість банків в Україні мають достатній капітал. При цьому банківська система в цілому демонструє високий запас міцності.

Водночас НБУ виявив потребу в докапіталізації у п’яти банків: Укрексімбанк, МТБ, Правекс-банк, Укргазбанк та Сенс Банк. Останні два станом на початок грудня 2023-го вже збільшили капітал до необхідного рівня. Для інших трьох питання все ще залишається відкритим. Вони повинні досягти достатності капіталу у два етапи:

  • до кінця вересня 2024 року — визначений з урахуванням граничного рівня 0%;
  • до кінця березня 2026 року — визначений з урахуванням граничних значень на нормативному рівні.

Розрахований еквівалент потреби в капіталі Правекс-банку, Укрексімбанку і МТБ становить близько 10 млрд грн. Така сума потрібна для досягнення цільових рівнів достатності капіталу, що гарантуватимуть дотримання банками нормативних значень у прогнозному періоді.

Читайте також: НБУ оштрафував п’ять банків: кого саме і на яку суму

Необхідні рівні нормативів достатності основного капіталу банків за результатами оцінки стійкості

Необхідні рівні нормативів достатності основного капіталу банків за результатами оцінки стійкості. Фото: bank.gov.ua

Головною причиною виникнення потреби в капіталі для вказаних банків стала їхня операційна ефективність, яка значно нижча за середню для сектору. Майже всі ці фінустанови мали низьку процентну маржу та високе співвідношення операційних витрат і доходів.

Банки, для яких установлено підвищені необхідні рівні нормативів достатності капіталу, найближчим часом мають подати до Національного банку програми реструктуризації або капіталізації.

«Ключовими заходами в цих програмах очікувано стане реструктуризація балансів та поліпшення операційної ефективності. Такі заходи знизять вразливість фінустанов до ризиків, тобто поліпшать їхній профіль ризику», — зазначили в НБУ.

Загалом межах оцінки Нацбанк перевірив якість активів (AQR) та показники діяльності й капіталу на трирічному горизонті для 20 найбільших банків з часткою понад 90% у чистих активах сектору.

Нагадаємо, Нацбанк України оголосив про запровадження пруденційних нормативів ліквідності на консолідованій основі для банківських груп. Мова йде про коефіцієнти покриття ліквідністю (LCRк) та чистого стабільного фінансування (NSFRк).

Ознайомтеся з іншими популярними матеріалами:

Скільки готівкової валюти банки ввезли в Україну у 2023 році — НБУ

Коли фінустанови почнуть перевіряти щодо посиленої аутентифікації платежів — НБУ

Як затримка з фіндопомогою Україні вплине на валютний ринок — НБУ