SupTech та RegTech в Україні: що це таке та як відбувається впровадження технологій Нацбанком

Центробанки різних країн світу давно почали впроваджувати наглядові (SupTech) та регуляторні (RegTech) технології, НБУ не виняток

SupTech & RegTech

SupTech & RegTech Фото: ncontracts.com

Минулого року Нацбанк України розробив та презентував для обговорення проєкт Концепції розвитку інноваційних наглядових (supervisory technologies — СупТех) та регуляторних (regulatory technologies — РегТех) технологій. У результаті цього дискурсу були визначені напрямки розвитку зазначених технологій саме в нашій країні.

«У світі кількість регуляторів, які вже розробили або здійснюють розроблення стратегій із упровадження СупТех та розвитку РегТех щорічно зростає. Окремі регулятори вже мають офіційну платформу для розроблення або тестування інструментів таких рішень, спеціальні підрозділи для підтримки їх розвитку. Ми також переконані, що сприяння розвитку СупТех та РегТех, ґрунтоване на взаємодії та постійній комунікації, співпраці регулятора з піднаглядними суб’єктами і РегТех-компаніями, — є запорукою сталого розвитку фінансового ринку, удосконалення чинних наглядових та регуляторних процесів з метою виявлення та попередження потенційних ризиків у діяльності фінансового сектору».

Кирило Шевченко
екскерівник НБУ

Що таке SupTech

Якщо коротко, то Supervisory technologies (наглядові технології) мають на меті оптимізацію, полегшення та вдосконалення наглядових процесів з боку відповідних органів. Тобто це інструменти, які допомагають НБУ виконувати його функції та адміністративні задачі.

СупТех (як і РегТех) з’являється у відповідь на стрімкий розвиток FinTech (фінансових технологій), так як цей напрямок вимагає від регуляторів фінансових ринків та наглядових органів адаптації своїх підходів (інноваційні продукти складно контролювати).

При цьому, варто зазначити, що SupTech — це рішення для більш автоматизованого та алгоритмізованого нагляду та регулювання вже наявних фінустанов та їх продуктів. Тобто розвиток наглядових технологій традиційно не переганяє, а йде відразу за фінтех-галуззю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖНаглядові ради всіх державних банків у 2023 році будуть оновлені – Forbes

SupTech в першу чергу асоціюється із застосуванням Business intelligence рішень (передові аналітичні системи) для нагляду. Але це лише один з прикладів. Існують і технології, які захищають фінсектор від шахрайства та махінацій (зокрема, завдяки використанню блокчейна) тощо.

Яскравий приклад успішного застосування СупТех — запровадження механізму АРІ (аpplication programming interface — прикладний програмний інтерфейс), мексиканським регулятором. Так, ідея заключалась в тому, що банкам дали вказівку подавати AML (anti-money laundering — протидія відмиванню коштів) звітність через АРІ.

Це дозволило встановити вхідні контрольні та перехресні перевірки, які зробили неможливим подання викривленого чи неповного звіту. Також тоді мексиканці отримали можливість застосувати штучний інтелект для пошуку аномалій, що свідчать про можливий факт відмивання коштів.

Що таке RegTech

RegTech (регуляторні технології) — це спеціально розроблені інструменти для контролю над виконанням нормативних вимог фінустановами.

Приклад успішного РегТех-рішення — комерційна платформа AuRep, яка об’єднує 90% банків Австрії. Принцип її роботи заключається в тому, що і банки, і регулятор, мають спільний інтерфейс звітності, який накопичує не чисельні таблиці, а саме комплексні узагальнені дані (вони подаються вже в структурованому виді).

Подібні підходи називаються data-centric (в центрі дані), на відміну від раніше розповсюджених template-based reporting method (в основі таблиці, шаблони). НБУ використовує data-centric ще з 1999 року, коли відбулось концептуальне переосмислення банківської статистики та звітування. Так, український фінансовий регулятор вже не перший рік реалізує ініціативи, які підпадають під визначення SupTech/RegTech.

Фото: ain.ua

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Оцінка податкового режиму в Україні погіршилась — аналітика EBA

Концепція розвитку НБУ в напрямку СупТех та РегТех

«Проєкт Концепції розроблено у межах реалізації Стратегії розвитку фінансового сектору до 2025 року, Стратегії розвитку фінтеху в Україні до 2025 року та Стратегії Національного банку до 2025 року. Роботу над цим документом Національний банк спільно із Світовим банком розпочали наприкінці 2019 року», — зазначає пресслужба НБУ.

Проєкт Концепції відображає позицію регулятора щодо ключових питань використання СупТех та РегТех, його бачення стосовно визначення сфер для впровадження та розвитку інноваційних підходів. Також в документі міститься аналіз фактичного стану взаємодії банківських установ, профільних компаній та НБУ, додані обґрунтування необхідності трансформаційних змін тощо.

Завантажити документ можна на офіційному сайті Нацбанку. Також окремо можна завантажити файл з детальним поясненням стратегії розвитку фінансового сектору та FinTech в Україні до 2025 року.

Майбутнє RegTech та SupTech

Трансформація нагляду за фінансовими установами за допомогою SupTech буде повільним, безперервним процесом. Як і установи, за якими вони здійснюють нагляд, регуляторні органи (у більшості країн) є консервативними, коли справа доходить до змін. Вони хочуть переконатися, що будь-які технологічні рішення SupTech є безпечними, надійними та економічно ефективними.

Наглядові органи також визнають, що технології для автоматизації, оптимізації та підвищення ефективності їх діяльності — стають все більш необхідними. Величезний обсяг регулювання, віддалене робоче середовище і необхідність більш безперервного управління ризиками ускладнили завдання нагляду. SupTech готовий допомогти зменшити цей тягар.