Платежи в военное время: история Национального банка Украины

Росія вторглася до України 24 лютого 2022 року. З того часу військовий стан зробив забезпечення економічної та фінансової стабільності країни проблемою для Національного банку України (НБУ). Щоб дізнатися більше про цей досвід, ми взяли інтерв’ю у директора департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Андрія Поддерегіна.

Як війна вплинула на платіжні системи України? Які нові завдання стояли перед центральним банком у воєнний час?
Ось уже майже півтора роки фінансова система України змушена працювати в умовах воєнного стану. Але ми змогли успішно подолати всі труднощі.

На початку повномасштабного вторгнення Росії ми активували плани дій у разі непередбачених обставин задля забезпечення безперебійної роботи банківської системи. Регулятор та банки будували ці плани у 2014 році, коли Росія анексувала Крим.

Як відправна точка ми навіть не розглядали можливість введення обмежень на операції з карток у торгових точках. Крім того, ми рекомендували магазинам, аптекам та заправним станціям віддавати перевагу безготівковому розрахунку. Ми постійно спілкувалися з гравцями ринку та рітейлерами про необхідність та важливість безготівкових розрахунків. Безготівкові платежі були життєво важливими, оскільки вони знижували попит людей на готівку.

При цьому, щоб не допустити паніки, ми обмежили зняття готівки до 100 000 гривень (близько 3000 євро у березні 2022 року), але не ввели обмежень на безготівкові операції.

Крім повномасштабної війни, перед нами стояв ще один виклик, з яким ми успішно впоралися. Я говорю про ракетний терор Росії, який розпочався восени 2022 року, коли держава-агресор спробувала ввести Україну в повне знеструмлення. У відповідь ми посилили заходи захисту банківської системи та забезпечили безперебійну роботу банків у разі тривалих вимкнень електроенергії.

НБУ запустив POWER BANKING, загальнонаціональну мережу банків, яка стала відповіддю на виклики, спричинені ракетними атаками Росії. Це об’єднана мережа відділень банку, що охоплює всю Україну та здатна працювати та надавати банківські послуги клієнтам навіть під час тривалого відключення електроенергії. Філії, що входять до об’єднаної мережі, мають альтернативні джерела енергії, резервні канали зв’язку, розширені можливості інкасації та додатковий персонал.

POWER BANKING налічує понад 2370 відділень приблизно у 390 містах та селищах у всіх областях України.

Чи могли б ви розповісти докладніше про те, як українські платіжні сервіси за цей час забезпечили безперервність бізнесу як у сфері цифрових, так і у готівкових платежах?
З моменту початку повномасштабного вторгнення Росії ми доклали всіх зусиль, щоб тримати ситуацію під контролем. Вжиті заходи, а також високий рівень цифровізації фінансового сектора дозволили забезпечити фінансову стабільність навіть у воєнний час.

Ми розуміємо, що платежі є джерелом життєвої сили сучасної економіки. Вони мають продовжувати функціонувати за будь-яких умов. Коли вибухнула повномасштабна війна, НБУ прийняв ухвалу, що дозволяє українським банкам використовувати хмарні сервіси на базі обладнання, розташованого в Євросоюзі (ЄС), Великобританії (Великобританія), США та Канаді.

Ця можливість дозволить банкам швидко відновити рутинні операції та зберегти всю необхідну інформацію у разі руйнування фізичної інфраструктури в Україні.

В результаті, незважаючи на бойові дії, ракетний терор та перебої з електропостачанням, українці продовжували активно здійснювати безготівкові розрахунки протягом усього 2022 року. В Україні та за її межами безготівкові операції зросли на 4,1% за кількістю та на 56,9% за сумою порівняно з травнем-2022 роком. Грудень 2021 року.

Незважаючи на те, що війна триває, частка безготівкових карткових операцій зросла до 69% загального обсягу карткових операцій в Україні у травні-грудні 2022 року (порівняно з 60% за аналогічний період 2021 року). Їхня частка у загальній кількості транзакцій склала майже 93% (порівняно з 90% у травні-грудні 2021 року).

Ми також забезпечили безперебійну роботу Системи електронних платежів (СЕП) НБУ. SEP — системно значуща платіжна система класу RTGS (Real Time Gross Settlement-class), що забезпечує як великі розрахунки, і роздрібні міжбанківські платежі клієнтів. Усього СЕП обробляє понад 98% міжбанківських платежів в Україні. З 24 лютого 2022 року він працює так само надійно, як і до повномасштабної війни. У середньому за один робочий день через SEP відбувається понад 1,5 мільйона платежів, але система здатна обробляти вдесятеро більше транзакцій.

Війна не завадила нам подбати про розвиток системи. SEP нового покоління працює з 1 квітня 2023 року. Наразі система функціонує відповідно до глобального стандарту ISO 20022 та в режимі 24/7 використовує схеми повідомлень, засновані на схемі SCT. Перехід до цього